Dodatkowe rady

Wyjaśnienie dlaczego należy korzystać z bezpiecznych haseł.

Korzystanie z słownikowych haseł jest niebezpieczne ponieważ takie hasła są bardzo łatwe do złamania. Jeżeli komuś uda się wykraść np. z bazy danych Twoje zakodowane hasło (np. szyfrem md5) to aby je odczytać wykorzysta ogólnodostępne bazy. Te bazy zawierają miliony słów i składają się głównie ze słów znalezionych w internecie czyli powrzechnie używanych wyrazów. Następnie bazy zostały wzbogacone o ich odmiany, wyrazy z dodatkowymi znakami na końcu, początu, środku itp. Aby zabezpieczyć się przed złamaniem tego hasła musisz zastosować taki ciąg znaków, który nigdy nie został odkodowany dlatego czym bardziej skomplikowany tym lepiej. Czas potrzebny na złamanie hasła rośnie liniowo względem ilości znaków w haśle i wykładniczo względem złożoności hasła. Dlatego warto zwrócić uwagę na różnorodność znaków, a następnie na jego długość.

Oprócz samego hasła pamiętaj o jego bezpieczeństwie. Najpewniejszym sejfem dla niego będzie Twoja głowa, ale możesz się wspomóc różnym oprogramowaniem zapamiętującym hasła. Nie najlepszym pomysłem jest zapamiętywanie haseł w przeglądarce, programach ftp, pocztowych...

Nigdy nie korzystaj z takiego samego hasła do różnych stron zwłaszcza jeśli chodzi o skrzynkę pocztową. Twój e-mail to zwykle klucz do dostępu do pomniejszych stron typu fora - do przypomnienia hasła wystarczy mieć dostęp do e-mail, czasami do tego trzeba znać odpowiedź na jakieś pytanie typu "Nazwisko panieńskie matki". Zdarzają się serwisy, które gromadzą hasła w postaci jawnej, niezakodowanej!